Slovinsko: Bled (a okolí)

Bled (a okolí)

Bled je bezpochyby hlavním turistickým centrem a symbolem Slovinska. Kdo by neznal jezero obklopené Julskými Alpami a kostelíkem uprostřed? Město leží na severozápadě Slovinska, cca 80 km od Lublaně. Do Bledu se můžete dostat autobusem i vlakem. Autobusem přijedete na nádraží, které je v centru. S vlakem je to ale horší, a to i přesto, že vlaková nádraží jsou ve městě dvě. První z nich - Lesce Bled - je od centra celkem vzdálené, druhé (Bled jezero) se nachází na západní straně jezera.

Bled je ideálním startovacím místem pro poznávání severozápadního Slovinska. Autobusy totiž jezdí do Vintgaru, Ribčev Laz (Bohinjské jezero), Kranjské Gory, Jesenice a do dalších více či méně zajímavých měst a vesnic.

Samotné město je samozřejmě orientované na turistický ruch, takže tu najdete spoustu hotelů, hostelů, restaurací, barů a taky těch "očekávaných vymožeností".

Bledské jezero

Jak už asi tušíte, jedná se o hlavní atrakci Bledu. V tomto velkém jezeře ledovcového původu se můžete koupat, jezdit na loďce, rybařit nebo se jen procházet okolo. K dopravě na ostrůvek lze využít služeb převozníka (cca 12 eur) nebo si můžete půjčit loďku (5 - 10 eur). Bohužel se ale Bledu nevyhnula ošklivá turistická zástavba, která hyzdí část břehu. I tak se Vám však naskytnou velmi pěkné scenérie. Nejlépe je poznáte během pěší túry okolo jezera, jež zabere asi 3 hodiny.

Hrad Bled

Na skále u jezera se tyčí bledský hrad. Stojí za to na něj vylézt, už kvůli skvělému výhledu na jezero a na hory okolo. První zmínky o hradu sahají asi do roku 1000. Od té doby hrad samozřejmě prošel mnoha úpravami a přestavbami. Uvnitř kinosálu se můžete podívat na film, ve kterém jsou všechny důležité přestavby zobrazeny pomocí počítačové simulace. Jinak mi však samotný interiér moc zajímavý nepřišel. Určitě ale stojí za to se tam vypravit - z hradeb je totiž nádherný výhled na jezero Bled. Vstupné do hradu je 7 euro.

Vintgar

Vintgar je malá vesnice poblíž Bledu, která sama o sobě není moc zajímavá. V okolí se ale nachází 1,5 km dlouhá rokle - tzv. soutěska Vintgar. A ta za návštěvu jednoznačně stojí - snad Vás přesvědčí fotky okolo :). Do Vintgaru jezdí autobus z Bledu, ale je lepší vypravit se tam pěšky přes vesnici Podhom. Čeká Vás cesta hezkou krajinou a také neobvyklé výhledy na hrad Bled. Počítejte zhruba se třemi hodinami pohodové cesty po nepříliš frekventované silnici. Jedinou vadou na kráse tohoto místa je jeho přeplněnost turisty.