Slovinsko: Jezero Bohinj

Jezero Bohinj

Bohinjské jezero je největším jezerem ve Slovinsku. Není ale tolik přeplněno turisty, protože se v jeho okolí moc nesmí stavit hotely. Obejít celé jezero zabere asi 4 hodiny, je ale výhodnější vypůjčit si kolo.

K jezeru se můžete dostat autobusem. Marně byste ale hledali stejnojmennou destinaci. Bohinj totiž není město, ale region. Vás bude zajímat konkrétně vesnice Ribčev Laz, která leží přímo u jezera. V ní je i pár (drahých) hotelů a restaurací.

Na mě osobně udělalo Bohinjské jezero o dost větší dojem než jezero Bled. Asi proto, že oproti Bledu vypadá více opuštěně (to ale neznamená, že by tam nebyli turisti), což jsem se snažil zachytit na fotkách.

Nebylo by to Slovinsko, aby u jezera nestál kostelík. Zde najdete v jeho bezprostřední blízkosti hned kostelíky dva. Na východní straně jezera (blízko vesnici Ribčev laz) je kostel sv. Jana Křtitele. Pokud se ale vydáte po silnici kolem jezera (doporučuju vypůjčit si kolo), narazíte po levé straně na kostel Ducha svatého. Fotografové si tady opět přijdou na své :-)

Vodopád Savica

Skoro 80 metrů vysoký vodopád se nachází asi 5 km západně od jezera Bohinj. Z Ribčev lazu sem jede autobus, případně si můžete půjčit kola. Nicméně je třeba říct, že cesta není právě nejzáživnější (vede lesem, lesem a ještě jednou lesem). K vodopádu musíte vystoupat pěšky (cca 20 minut chůze). Platí se sem také vstupné, které, myslím, činí zhruba 2 eura. Vodopád je celkem působivý, stejně tak ale i výhledy na krajinu. Když už budete u jezera, je tedy škoda se sem nepodívat.